Zubní kámen je často podceňovaný zdravotní problém, který může mít pro pacienta vážné následky. Působením zubního kamene vzniká zánět dásní, v pokročilém stavu zánětu dásní dochází k uvolňování zubů a krevní cestou mohou bakterie ze zánětu dásní vycestovat do vnitřních orgánů. Může dojít k zánětu a selhání orgánů jako jsou např. ledviny nebo srdce.
Prevence je základ a zde to platí dvojnásob. Základem je pravidelné čištění zubů měkkým kartáčkem 2x týdně enzymatickou zubní pastou. Všechny možné žvýkačky a jiné další přípravky, které mají vyčistit zuby místo kartáčku bohužel nefungují. Považuji tyto přípravky spíš za pamlsek, na kterém si pejsek nebo kočka pochutná, ale zuby si tím nevyčistí.
Pravidelným čištěním dochází ke stírání měkkého zubního plaku. Do plaku se usazuje zubní kámen, takže pokud se bude zubní plak pravidelně odstraňovat, bude se i podstatně pomaleji usazovat zubní kámen.
Pokud už je na zubech zubní kámen, kartáček nepomůže a pacient musí podstoupit zákrok, kdy se mu v sedaci zubní kámen odstraní ultrazvukem. Po odstranění kamene se následně zuby přeleští speciální abrasivní pastou pomocí rotujícího kartáčku na zubní vrtačce. Na vyleštěný a hladký povrch skloviny se zubní kámen hůře usazuje.
Součástí zákroku je léčba antibiotiky, která pacient dostane 3 dny před plánovaným zákrokem buď ve formě tablet nebo injekčně.