Mezi majiteli je rozšířen mýtus, že by fenka měla během svého života mít minimálně 1 vrh štěňat, takzvaný zdravotní vrh. To samozřejmě neplatí. Gravidita a porod je sice fyziologická záležitost, ale představuje pro fenu velkou zátěž a navíc i určité zdravotní riziko. Každá fenka hárá a 2 měsíce poté každá fenka absolvuje pseudograviditu (falešnou březost), která je údajně hormonálně rovnocenná s pravou graviditou. Pokud tedy fenka prodělá hormonálně stejnou falešnou graviditu, není logicky nutné, aby se vystavovala riziku gravidity pravé.
Velmi podstatným důvodem ke kastraci je prevence výskytu nádorů mléčné žlázy. Důležité je kastraci provést včas před 1. nebo mezi 1. a 2. háráním. Operace po 2. a dalším hárání již nemá tak dokonalý preventivní význam na nádory mléčné žlázy, nicméně má význam jako prevence hormonálních poruch, spojených s funkcí vaječníků jako jsou například cukrovka, zánět dělohy, nádory dělohy a vaječníků nebo falešná březost s extrémními projevy.
Hormonální léky, které se používají na oddálení nebo vyblokování říje nedoporučuji. Byly prokázány vedlejší účinky hlavně po opakovaných aplikacích těchto hormonů. K vedlejším účinkům patří zánět dělohy, nádory mléčné žlázy, změna barvy srsti a ztráta podkožní tkáně v místě aplikace.